جمعه 22 تیر 1403
>00:00:00
PostItemImage

مدرسه مریم بیگم

چهارشنبه 19 اردیبهشت 1403
67

اگر اهل دیدن و لذت‌بردن از مکان‌های قدیمی هستید مدرسه مریم‌بیگم برای شما یکی از جاهای دیدنی خوانسار است. قدیمی‌ترین مدرسه‌ای که در خوانسار می‌توانید پیدا کنید همین مدرسه مریم‌بیگم است که قدمتش به دوران صفوی برمی‌گردد. در زمان پادشاهی شاه سلیمان صفوی، فردی به نام مریم بیگم صفوی از معماران می‌خواهد که این بنا را بسازند. حالا مدرسه مریم‌بیگم کاربرد دیگری دارد و به حوزه علمیه آیت‌الله علوی تبدیل شده است.

مدرسه مریم‌بیگم در زمینی به بزرگی ۱۵۰۰ متر مربع و به حالت هشت ضلعی با مسجد، حوض، حیاط و کتابخانه ساخته شده است. این مدرسه دو ورودی دارد و در اصلی آن در نزدیکی رودخانه خوانسار قرار گرفته است.

وقتی به مدرسه مریم‌بیگم از جاهای دیدنی خوانسار وارد می‌شوید اول به یک دالان می‌رسید، قسمت‌های وسط این دالان به کتابخانه راه دارد و آخر دالان به سکوهای سنگی می‌رسد. این مدرسه ۲۲ حجره دارد؛ حجره‌هایی که هیچ‌کدام پنجره ندارند اما سقف‌هایی با تزیینات طاق ضربی (سقف‌هایی قدیمی با اسکلت فولادی) زیبایی دارند. کلاس‌های درس در قسمت شمال شرقی و مسجد روبه‌روی مدرسه قرار گرفته است.

با اینکه مدرسه مریم‌بیگم در سال‌های ۱۳۰۶ و ۱۳۵۴ بازسازی شده اما متاسفانه بعضی از قسمت‌های آن مثل کتابخانه از بین رفته است.

آدرس مدرسه مریم بیگم

جنوب شهر خوانسار، کنار رودخانه خوانسار

نظرات